Головна » Файли » Мої файли

Література рідного краю
[ Викачати з сервера (33.2 Kb) ] 10.01.2017, 22:05

Урок літератури рідного краю

Урок №

Дата :

Клас:  9

Тема. Леонід Бразов  «Тамрі».

Мета:

навчальна: познайомити учнів із ветераном полтавської письменницької організації Л.П.Бразовим, ідейно-тематичним змістом повісті «Тамрі», зокрема вічними проблемами, порушеними в ній;

розвивальна: розвивати критичне мислення, уміти давати оцінку проблемам і явищам, зображеним у художньому творі;

виховна: виховувати принциповість, чесність, вірність і відданість.

Тип уроку: урок-роздум.

Методи і прийоми: метод «мікрофон», проблемний виклад матеріалу, частково-пошуковий, дослідницький.

Обладнання: портрет письменника, виставка його творів,фото добермана.

Міжпредметні звязки: історія, географія, українська мова.

Використана література :

  1. Бабенко Л. Відгомін «великого террору» в житті і творчості Леоніда Бразова // Гарт далеких днів / Упоряд. Л.Л.Безобразова. – Полтава: АСМІ, 2008. – С.258-271.
  2. Безобразова Л. Мій батько // Бразов Леонід. Батько – Полтава: АСМІ, 2006. – С.16-28.
  3. Бразов Л. Тамрі [повість] / Леонід Бразов . – Полтава: Верстка, 2001. – 36 с.

План уроку:

  1. Організаційний момент (2 хв.).
  2. Актуалізація опорних знань (5 хв.).
  3. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності (3 хв.).
  4. Виклад нового матеріалу (30 хв.).
  5. Підсумок уроку (5 хв.).

Хід уроку

1.Організаційний момент

2.Актуалізація опорних знань

Учитель. Скажіть, хто із вас читав твори Л.Бразова чи зустрічав  це ім’яв літературному процесі Полтавщини?

(відповіді учнів)

Чи знаєте ви, де знаходиться меморіальна дошка зі вказівкою, що в цьому будинку жив Леонід Петрович?

 Учні.  Ця меморіальна дошка знаходиться на фасаді будинку по вулиці Леніна, 11/21

Учитель. Яке враження на вас справила повість « Тамрі»? (опитування методом «мікрофон»).

 

3.Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Сьогодні на уроці ми відкриємо для себе ще одне ім’я письменника літератури нашого краю. Це ім’я Леоніда Петровича Бразова (демонстрація фото письменника), який , нажаль, не дожив до наших днів, проте залишив твори, які він написав, а вони – про глибини людського життя, про багатогранні людські характери, життєві колізії, про те, що головним для людини є і буде – творити добро на рідній землі, жити за законами християнської мораліме, сповідувати загальнолюдські цінності. Простежимо все це на уроці, розглядаючи повість письменника «Тамрі».

 

4.Виклад нового матеріалу

Учитель. Один із вас попередньо отримав завдання підготувати доповідь, у якій би  коротко розповідалося про життєвий і творчий шлях Л.П.Бразова (бажано висвітлити цікаві факти з біографії)

 

Орієнтовна доповідь

Леонід Петрович Безобразов народився 9 листопада 1916 року в селі Велике Ладижине Машівського району Полтавської області, у сім'ї селянин Михайла Сидоровича Дудченка та Софії Купріянівни (дівоче прізвище — Арсененко). 1919 року батько помер від тифу, а матір, забравши двох синів, переїхала до брата в Полтаву. Там вона одружилася вдруге із Петром Лаврентійовичем Безобразовим. Петро Безобразов усиновив молодшого хлопця, і виховував його як рідного.

Леонід Безобразов закінчив школу-семирічку у Полтаві, потім фабрично-заводське училище (фабзавуч). Після цього працював слюсарем на турбомеханічному заводі. Згодом став студентом робітничого факультету, а по його закінченні — першокурсником інженерно-будівельного інституту. 1936 року вступив на філологічний факультет учительського інституту, який тоді був складовою структурою Полтавського педінституту.

Арешт та ув'язнення

У 1937–1938 роках з Полтавського педінституту було «вичищено» як «коріння ворожої агентури» близько 40 викладачів і студентів. 3 квітня 1938р. заарештували і Л. Безобразова як учасника «контрреволюційної троцькістської організації». У в'язниці він пробув майже одинадцять місяців. У грудні 1938 року у вищому керівництві НКВС відбулися зміни (замість М. Єжова прийшов Л. Берія), яке супроводжувалося тимчасовим послабленням терору, а також переглядом справ заарештованих за політичними мотивами. 15 лютого 1939 року  кримінальну справу проти Л. Безобразова було закрито.

Ще того ж року він екстерном закінчив інститут і, отримавши диплом учителя, почав працювати в сільській школі учителем російської мови та літератури.

Друга Світова війна

Ратний шлях старшого лейтенанта артилерії Л. П. Безобразова розпочався у болотах на Волховському фронті, продовжувався в окопах Сталінграда, у визвольних боях за Крим і закінчився в Східній Прусії. Майже чотири роки хоробрий командир артилерійського взводу провів на передовій, став кавалером кількох бойових орденів.

У боях під Кенігсбергом підірвався на протипіхотній міні. У госпіталях мужньо витримав сім хірургічних операцій, які врятували його від гангрени, але залишили без ноги.

Навесні 1945 року демобілізований через важке поранення офіцер Л.Безобразов у старій фронтовій шинелі та з милицями з'являється у скаліченій війною Полтаві, де фашистські окупанти знищили до дев'яноста відсотків житла, перетворили на згарища і руїни заводи, фабрики, лікарні, школи, його рідний педінститут.

Помер Л. П. Бразов 4 квітня 1997 року.

Творчий шлях

Ще перебуваючи на фронті, Л. П. Безобразов почав «пробу пера» в міських газетах як дописувач та поет-початківець. Підписувався псевдонімом Леонід Бразов. Тож після демобілізації вагань щодо майбутніх занять не було. Із травня 1945 року він штатний співробітник газети «Зоря Полтавщини».

У повоєнні роки працював на обласному радіо, очолював книжково-газетне видавництво, став фундатором молодіжної газети «Комсомолець Полтавщини». Журналістика давала змогу постійно бути у вирі подій, спілкуватися із сотнями людей. Усе це дуже знадобилося, коли журналіст став професійним літератором.

Свою першу книжку «Вірне серце» Л. Бразов написав під враженням пережитого на війні і опублікував у 1961 році. Її тепло зустріли і читачі, і критика. Успіх спонукав до нових творчих пошуків, прагнулося глибше зануритися у суть людських взаємин, порушити актуальні філософські, етичні проблеми.

Відтоді з-під пера письменника вийшло ще дев'ятнадцять книг прозових творів, серед них «На початку шляху», «Третя зустріч», «Перший гарт», «Вікна навстіж», «Фортеця» та інші.

Творча палітра письменника виявилася широкою і різноманітною як за жанровими ознаками, так і за тематикою, образами, інтонаціями. Митцеві було притаманне вміння говорити про земне високими і водночас простими словами. Чимало його творів написані на матеріалі подій, в яких автор брав безпосередню участь.

Героями романів, повістей, оповідань, п'єс Л. Бразова були люди різних професій, характерів і доль, але всіх їх об'єднує спільне покликання — творити добро на рідній землі. Письменник був закоханий у рідну Полтаву, яку описав у своїх численних творах під іменем Прослави. Якщо чого й бракувало в його творчому доробку, то це дрібнотем'я і провінційної обмеженості.

Уже на схилі віку, ніби підбиваючи підсумки життєвого і творчого шляху, Леонід Петрович писав: «за моїми плечами - вісім десятків літ, праця на заводі, слюсарем, вчителювання, журналістська робота, війна, з якої повернувся після важкого поранення скаліченим... У переважній більшості своїх книг я торкався фронтової тематики, та не цураюсь і сьогодення з його гострими конфліктами».

Учитель. Перед уроком ви мали завдання прочитати повість «Тамрі». Тому зараз пропоную трішечки пороздумувати над його змістом.

Хто, на вашу думку є головним героєм твору?

Учень. Це собака доберман, його звуть Тамрі, адже його ім’ям названо повість.

 Учитель. А хто такий Артем Вітренко?

Учень. Це колишній учасник бойових дій у Боснії, людина з надзвичайно складною долею. У той час, коли він воював у складі миротворців у чужій країні, вдома у нього сталася трагедія – зґвалтовано його єдину восьмирічну доньку Оленку, дружина не витримала такого горя, пішла в монастир і там померла. Про це він дізнався від сусідки Тихонівни, яка приїхала в Київ, де Артем перебував у госпіталі після поранення в груди і важкої операції.

Учитель. За яких умов відбувається наше перше знайомство з Артемом про що воно свідчить?

Учень. На базарі, де Артем підібрав собача породи доберман, зігрів його своїм теплом, не дав продати одній зухвалій жінці, яка назвалася хазяйкою пса ( «Йому було приємно розмовляти з живою істотою, яка, подумав, хай іне розуміє людської мови, все ж робить твою самотність не такою гнітючою »).

Учитель. Чому Артем назвав собаку Тамрі?

Учень. У його доньки Оленки була лялька, яку звали Тамара, але дівчинка дала їй ім’я Тамрі. Артему хотілося хоч якось передати свої почуття до доньки, бути ближче до неї, і він дав собачаті кличку Тамрі.

Учитель. Як відреагував Артем на звістку по радіо, що розшукується собака з усіма прикметами Тамрі?

Учень. Схвилювався, бо звик до собаки, спочатку вагався – віддавати чи ні, але внутрішній голос підказав йому відвести собаку до господарів. Хазяйка Тамрі – Таня, добра людина, запропонувала Артему, розуміючи його стан, по суботах виходити в парк, щоб бачитись з Тамрі. До речі, ця зустріч виявилась звичайною – він закохався в Таню, проте «різниця в роках належала до тих перешкод, котру не всім вдається здолати».

Учитель. Яким чином трагедія з донькою вдруге нагадала про себе? Як повівся Артем? Чи мав він на це право? Чи відповідає це християнській моралі?

Учень. Артем був інструктором зі стрільби в минулому і його викликали до тюрми, щоб винести смертний вирок убивці Оленки. Оскільки штатного виконувача вироків у тюрмі не було, полковник Горбенко запропонував це зробити Артемові.

 Учитель. Чому Артем не сказав Тані про те, що вбив ката своєї доньки? Чи правильно він це зробив? Як ставиться він до війни, де вбивають ні в чому невинних людей?

Учень.  Не сказав, бо Таня була віруючою, вважала, що позбавляти людини життя не має права ніхто. Але Артема ця проблема не хвилювала, бо він був на війні в Боснії і бачив тисячі смертей.

Учитель. Ким пропонують Артемові стати два чоловіки, що прийшли ввечері в його квартиру? Як повівся Артем? Які риси виявив при цьому?

Учень. Йому пропонують стати кілером і нейтралізувати одну людину. До речі, вони знають минуле Артема. Він попросив три дні на роздуми. Звичайно він не збирався нікого вбивати, йому потрібен був час, щоб розповісти про все Тані, хай вона приймає рішення, що робити далі.

Учитель. А як же Тамрі? Адже вона теж одна з головних героїнь?

Учень. Тамрі – розумна собака, яка сповіщала своїм гавканням усіх, хто приходив до будинку. Крім того, його взяв ветлікар, приятель батька Тані, до себе на дачу, щоб дати спеціальну освіту бійцівській собаці.  

Учитель. Що ж являє собою собака породи доберман?

Учень. Доповідь

Раніше цього собаку називали доберман-пінчер, тобто пінчер Добермана. Людвіг Доберман, мешканець німецького міста Апольди, змішуючи різні породи, наприкінці ХІХ століття вивів чудового захисного собаку, що своїм виглядом нагадує величезного пінчера, якого спочатку й зарахували до групи пінчерів і назвали на честь творця. Але згодом усе-таки вирішили, що ніякий це не пінчер, а самостійна службова порода, яка зараз називається просто «доберман». Добермани були найкращими поліцейськими собаками початку ХХ століття, газети рясніли повідомленнями про їхні подвиги. На зміну їм, як це часто буває, прийшли інші службові собаки, але добермани ще й досі належать до «золотого фонду» найкращих порід світу.

(учитель демонструє фото добермана. Див. додатки до уроку ).

Учитель. Далі зі змісту повісті ми дізнаємося, що Артем розлучається з Танею. Як складається після цього його доля?

Учень. Він виїхав у Воркуту, про це Таня дізналася від сусідки Артема. Вона ж розповіла Тетяні всю правду про долю Артема.

 Учитель. Чи знадобились Тамрі уроки, які давав їй Гриб?

Учень. Коли Таня гуляла з собакою парком, до неї наблизився молодик з родимкою біля вуха, у якому вона впізнала того, хто стріляв в Артема. Вона побачила в його руках ніж, відпустила повідок і собака накинулась на нападника,збила його з ніг, але той встиг полоснути Тамрі ножем. Проте і собака вп’ялася йому в горло.

Учитель. Як ви думаєте, що сталося з Тамрі, адже фінал повісті відкритий?

Відповіді учнів

Учитель. Які проблеми автор порушив у повісті?

Учень. Злочину і кари, вірності і зради, вірності  і відданості собаки людям.

 

5.Підсумок уроку

 Ми дуже добре з вами попрацювали, і мені б хотілося, щоб із  цього уроку ви вийшли з усвідомленням того, що твори Леоніда Петровича  Бразова наскрізно пройняті простими, але такими важливими життєвими істинами. Читаймо Леоніда Бразова, досліджуймо його творчість , адже вона таїть  в собі ще багато незвіданих доріг.

 Домашнє завдання

Написати міні-твір на тему « Будь-які людські стосунки повинні базуватися на правді і довірі» за твором Л.Бразова «Тамрі».

Оцінювання відповідей учнів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  

 

 

Категорія: Мої файли | Додав: inna
Переглядів: 250 | Завантажень: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar