Головна » Файли » Мої файли

Розробка уроку
[ Викачати з сервера (982.4 Kb) ] 10.01.2017, 21:29

Урок № 52

Клас: 8.

Тема. Відокремлені означення. Розділові знаки при відокремлених означеннях.

Лексична тема: культура людських стосунків (до Міжнародного дня культури).

Мета:        

навчальна: поглибити знання восьмикласників про відокремлені члени речення, ознайомити з основними способами морфологічного вираження відокремлених означень, їх місцем у реченні відповідно до означуваного слова та розділовими знаками при них;

розвивальна: сформувати загальнопізнавальні вміння знаходити в тексті відокремлені й невідокремлені означення, аналізувати їх, правильно інтонувати речення з відокремленими означеннями; розвивати творчі вміння трансформувати речення з відокремленими означеннями на речення з невідокремленими означеннями, правильно будувати речення з відокремленим і невідокремленим означенням;

виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу ознайомити учнів з особливостями культури людських стосунків, культури спілкування як пріоритетного засобу пізнання світу та виокремлення себе в ньому.

Тип уроку:         урок формування практичних умінь і навичок.

Методи і прийоми:

методи – пояснювально-ілюстративний; репродуктивний.

прийоми – розповідь вчителя, бесіда; робота з підручником, вправи, взаємоопитування, гра «Відшукай відокремлення», таблиця «ЗХД», заповнення таблиці для вивчення нового матеріалу,  творче моделювання «Я – мудрець», робота в парах «Плутанина», лінгвістична гра «Ідеальна пара», лінгвістична гра «Асоціативні таємниці», твір за ілюстраціями.

Обладнання уроку:

унаочнення – таблиця «Умови відокремлення означень», таблиця «ЗХД», крилаті вислови, прикріплені на дошці, роздруковані вправи для роботи в парах, мультимедійна презентація.

засоби навчання – підручник, посібник (Коцюбинська Н.М., Українська мова: Фонетика. Лексика. Будова слова. Словотвір. Морфологія. Синтаксис. / Коцюбинська  Н.М. ,Коцюбинська А.І.  – Х . : Країна мрій, 2002. – 72 с.), словник (Словничок труднощів української мови [ авт.-уклад. О.В. Підгайна]. – Х.: Країна мрій, 2007. – 160 с).

Міжпредметні зв’язки. Українська література.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Культура мовлення і стилістика: правильна побудова речень з дієприкметниковими зворотами; інтонація речень з відокремленими й невідокремленими означеннями.

Текст (риторичний аспект): використання відокремлених означень в усному й писемному мовленні як засіб художнього зображення.

Використана література

  1. Заболотний В.В., Заболотний О.В. Рідна мова. Підручник для 8 кл. загальноосвітніх навчальних закладів / В.В. Заболотний, О.В. Заболотний. – К.: Генеза, 2008. – 240с.
  2. Коцюбинська Н.М. Українська мова: Фонетика. Лексика. Будова слова. Словотвір. Морфологія. Синтаксис./ Коцюбинська Н.М., Коцюбинська А.І. – Х.: Країна мрій, 2002. – С. 59.
  3. Український правопис/ Ін-т мовознавства ім. О,О.Потебні НАН України, Ін-т укр. мови НАН України. – К.: Наук. Думка, 2008. – С. 7-10.

Часова схема уроку

  1.   Організаційний момент – 2 хв.
  2. Актуалізація опорних знань і вмінь. Перевірка домашнього завдання – 7 хв.
  3. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів – 1 хв.
  4. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу – 15 хв.
  5. Закріплення знань, умінь та навичок – 18 хв.
  6. Підсумок уроку. Оцінювання. Інструктаж до виконання домашнього завдання –2хв.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент.

*Створення ситуації успіху (слайд 1)

Учитель.  Доброго дня, діти! Я рада усіх вас бачити. Знаєте, у мене сьогодні дуже гарний настрій, сподіваюсь, що у вас  він такий самий. А оскільки культура людських стосунків заснована на емоційному взаємообміні, то ми теж сьогодні будемо ділитися один з одним емоціями, але тільки приємними. Домовились? Для початку пропоную побажати один одному успіху на сьогоднішньому уроці. Почну з себе. Назаре, бажаю тобі взяти від уроку якомога більше знань та емоційного задоволення!

 (учні продовжують ланцюжком…, обов’язково звертаються на ім’я та дякують)

  1. Актуалізація опорних знань і вмінь. Перевірка домашнього завдання

*Метод «Взаємоопитування» (слайд 1)

Учні отримують записані питання та ставлять їх вибірково один одному. Той, хто ставить питання, повинен сам знати відповідь, оскільки його завдання полягає оцінити правильність чи неправильність відповіді опонента і, за потреби, поширити неповну відповідь.

Учитель. Пам’ятаймо про культуру людських стосунків і втілюймо її в життя!

  1. Що таке відокремлення?
  2. Які члени речення можуть бути відокремленими?Наведи приклади.
  3. Як виділяються відокремлені члени речення в усному мовленні. Наведи приклад.
  4. Як виділяються відокремлені члени речення на письмі. Наведи приклад.
  5. Чому, на твою думку, підмет і присудок не можуть відокремлюватись?
  6. Що таке означення?
  7. Які означення називаються узгодженими?

Гра «відшукай відокремлення» (слайд 3)

Учитель. У поданому віршованому уривку знайдіть відокремлені або уточнюючі члени речення, назвіть їх (розділові знаки пропущені). Скажіть, яка епоха людства описується в цих рядках, розкажіть про особливості культури людських стосунків тих часів.

Там за віками за гірким туманом

Де трубить вічність у Роландів ріг

Любов була єдиним талісманом,

А талісман той звався – оберіг.

 

Було життя осяяне красою

Любов і честь цінилась над життя.

І що там смерть з великою косою? –

Мужчина, лицар, сонячне дитя!

Ліна Костенко

 

Учитель. Перевіримо нашу роботу. (слайд 4)

 

 

Там, за віками, за гірким туманом,

Де трубить вічність у Роландів ріг,

Любов була єдиним талісманом,

А талісман той звався – оберіг.

 

Було життя, осяяне красою,

Любов і честь цінилась над життя.

І що там смерть з великою косою? –

Мужчина, лицар, сонячне дитя!

Ліна Костенко

Перевірка домашнього завдання

Учитель. Минулого уроку усі ви отримали завдання скласти 7 правил «Мій ідеал культури людських стосунків», використовуючи в цих правилах відокремлені члени речення. Переходимо до перевірки, почнемо із бажаючих. Учні зачитують свої правила (5-7 учнів, інші роботи вчитель перевіряє потім).

III. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Учитель. Сьогодні ми продовжимо роботу над відокремленими членами речення, зокрема поговоримо про означення. Вивчимо умови їх відокремлення та звернемо увагу на розділові знаки при них.

(тема уроку на дошці).

Для початку пропоную вам заповнити таблицю «Знаю – хочу дізнатися – дізнався». Заповнюємо тільки 2 перших колонки.

 (кожен учень має роздруковані таблиці).

Знаю

Хочу дізнатися

Дізнався

 

 

 

  1. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.

Учитель. Діти, перед вами ще одна таблиця, яка називається «Умови відокремлення означень». У таблиці записані тільки приклади. Ваше завдання за допомогою графічних позначень-підказок та матеріалу підручника на сторінці 147 визначити, якої саме умови відокремлення означень стосується той чи той приклад.

*Робота з таблицею( слайд 5 або кожен учень має роздрукований варіант таблиці )

«Умови відокремлення означень»

Умови

Приклад

 

Усміхнені, привітні, вони наповнювали мою душу радістю

 

Натхненні щирістьтю та відвертістю, обмінювалися душами друзі.

 

Таке піднесення виникає лише в споріднених душах, поєднаних десь вище хмар.

 

Покликана горем і радістю, дружба не в силах себе втратити.

 

Ці безцінні розмови за чаєм, теплі і легкі, навіки стануть нашими.

«Умови відокремлення означень»

Умови

Приклад

ВО стосується займенника

Усміхнені, привітні, вони наповнювали мою душу радістю.

ВО відділені від ОС іншими членами речення

Натхненні щирістю та відвертістю, обмінювалися душами друзі.

Поширені ВО після ОС

Таке піднесення виникає лише в споріднених душах, поєднаних десь вище хмар.

ВО мають обставинне значення

Покликана горем і радістю, дружба не в силах себе втратити.

 Одиничні ВО після ОС, якщо перед ним є ще одне означення

Ці безцінні розмови за чаєм, теплі і легкі, навіки стануть нашими.

Учитель. Мабуть усі ви звернули увагу на розділові знаки, які відокремлюють означення. Зазвичай тут у нагоді стають коми. Зрідка, якщо ВО має експресивне значення, то відокремлюється воно за допомогою тире. Зрозуміли?  Добре, молодці! А зараз для закріплення нашого успіху пропоную перейти до практичної частини уроку.

  1. Закріплення  знань, умінь та навичок.

*Пояснювальний диктант

Учитель. У поданих реченнях знайти ВО, підкреслити їх, визначити умови відокремлення, пояснити орфограми. Зауважте, які людські емоції закодовані в цих реченнях.

Пригнічена такими думками,  ходила Олена,  (не) обзивалась ні до кого й словом. (Г. Тютюнник)  (обставинне значення ВО)

Мокрі, стомлені, але радісно усміхнені, ми входимо в ліс. (М. Стельмах)

(ВО стосується займенника)

Марина мовчки дивилася на чоловіка променистими очима, сповненими безмежного щастя. (А. Шиян)

(перед пояснювальним словом є ще одне означення)

Люди зупинились, утомлені і злі (В. Рубан).

(ВО відділене від ОС іншими ЧР)

*Творче моделювання «Я – мудрець»

Учитель. Із поданих речень-афоризмів вам потрібно змоделювати речення ускладнені відокремленими означеннями так, щоб ці ВО стосувалися слова культура. Прокоментуйте умови відокремлення означень за допомогою таблиці. Поясніть значення афоризмів.

Культура — це знання тієї відстані, на якій потрібно вітатися з найлютішим ворогом. Франтішек Кришка

Чим вище культура, тим вище цінується праця. Вільгельм Рошер

Висота культури визначається ставленням до жінки. Горький М.

Серце, уява і розум — ось те середовище, де зароджується те, що ми називаємо культурою. Паустовський К. Г.

Наприклад: Культура, зріла, усвідомлена, - це знання тієї відстані, на якій потрібно вітатися з найлютішим ворогом.

(вислови роздруковані і прикріплені на дошці)

*Фізкультхвилинка (проводить підготовлений учень)

Учитель. Усім нам відомо, що поняття культура дуже широке, і одним із його аспектів є фізична культура, важливість якої для здоров’я людини важко переоцінити. Пропоную трохи перепочити і зробити фізкультхвилинку. А в цьому нам допоможе (учень).

 

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

Руки в боки, руки так,

Руки вгору, як вітряк.

Вище руки підніміть

І спокійно опустіть.

Плесніть, друзі, кілька раз.

За роботу, все гаразд!

*Робота в парах. «Плутанина».

Учитель. Речення «переплутали» свої відокремлені члени речення і вийшла нісенітниця. Поверніть дієприкметникові звороти пояснюваним (означеним) словам, поставте розділові знаки. Виправте ці непорозуміння, адже саме вони дуже часто руйнують культуру людських стосунків.

  • У хвилини смутку разом з нами завжди мамине серце, охоплене безтурботністю та безпосередністю.
  • Марійчині карі оченята, щирі і невдавані, дивилися з радістю на подругу.
  • На зеленій галявині спокійно гралися діти, сповнені тривог і всеохопної любові.
  • Людське добро,сповнене вдячністю, не потребує розголосу.

*Лінгвістична гра «Ідеальна пара»

Учитель.  Як людей поєднує щось спільне, так і мовні явища дуже часто в чомусь поєднується, утворюючи ідеальні пари. Діти,  вам потрібно поєднати в пари й записати речення з однотипними відокремленими означеннями. Свій вибір обґрунтувати.

А Уже біля корів, задихані, розбентежені, з блиском в очах, з видимим щастям у кожного в руці, ми по-справжньому надивляємося на яблука (О. Гончар).

Б  Диякон, з рижою по пояс бородою, пер, наче з бочки, товстого баса (Панас Мирний).

В Вершники, озброєні рушницями, шаблями, ятаганами, оточили офіцерів (І. Пільгук).

Г  Випливли в море, бурхливе, неспокійне, холодне (О. Іваненко).

1  Прибув мій канівський земляк, молодий, рухливий, допитливий (Г. Костюк).

2  Ікону святого Миколая відтворив невідомий маляр, зі світськими рисами і великою бородою (В. Скуратівський).

3  Польова доріжка, сіра, буденна, у пилюці, стає зовсім інакшою

(О. Гончар).

4  Похилі береги, розмиті дощами та весняною повінню, їжачилися брилами граніту (П. Наніїв).

Ключ.

А-3 (речення з узгодженими й неузгодженим означеннями);

Б-2 (речення з неузгодженим означенням);

В-4 (речення з узгодженим означенням, вираженим дієприкметниковим зворотом);

Г-1 (речення з узгодженим означенням, вираженим одиничними прикметниками).

*Асоціативні таємниці

  • . Ви, певно, зі мною погодитесь, що будь-які взаємини не одходяться без таємниць. Так?  І це нормально, бо кожна людина має право на особисте. Зараз ми з вами втілимо цю норму в життя. На окремих маленьких аркушах ви напишете свої означення-асоціації до словосполучення «людські стосунки». А потім ваші однолітки з цими асоціаціями складуть речення так, щоб означення в цих реченнях стали відокремленими.

(учні записують асоціації і складають у скриньку, потім учитель витягує кожному будь-який запис)

  1. Робота за ілюстраціями (індивідуальна робота). Скласти  міні-твір з дієприкметниковими зворотами за ілюстраціями. (бажаючі зачитують свої твори)
  2. Підсумок уроку. Оцінювання. Інструктаж до виконання домашнього завдання

*Самоаналіз

Заповніть таблицю, роботу з якою ми почали на початку уроку. Укажіть, що саме ви дізналися за ці 45 хвилин.

Підведемо підсумки, продовжте речення на слайді:     

 - Я  - застосовую...

 - Я - знаю...

 - Я – розумію...

 - Я – розрізняю...

 - Я – оцінюю...

 - Я – складаю...

Домашнє завдання. Параграф 31 вивчити, вправу 277 виконати письмово.

Учитель. Завершити наш урок я хочу актуальними сьогодні словами із вірша Л.Костенко, які закликають до миру,  до культури стосунків як зовні так із середини.

І  в  житті,  як  на  полі  мінному,  
я  просила  в  цьому  сторіччі  
хоч  би  той  магазинний  мінімум:  
—  Люди,  будьте  взаємно  ввічливі!  —  
і  якби  на  те  моя  воля,  
написала  б  я  скрізь  курсивами:  
—  Так  багато  на  світі  горя,  
люди,  будьте  взаємно  красивими!

Пам’ятаймо, що наше життя залежить тільки від наших вчинків. Дякую всім за роботу! До побачення!

 

Категорія: Мої файли | Додав: inna
Переглядів: 453 | Завантажень: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar