Головна » Файли » Мої файли

Розробка уроку, 5 клас
[ Викачати з сервера (23.1 Kb) ] 10.01.2017, 21:57

         

Тема. Групи слів за значенням. Синоніми.

Лексична тема : Багатство рідної мови.

Мета:     навчальна - розширити уявлення учнів про групи слів за      значенням (синоніми, антоніми, омоніми) ; розкрити поняття синоніми, синонімічні ряди,сформувати уявлення про абсолютні синоніми;розкрити важливість синонімів у мові;

                  

                  розвивальна  -  розвивати  вміння  п’ятикласників добирати синоніми , доцільно вживати їх у  мовленні; збагачувати активний словник учнів, розвивати усне та писемне мовлення; розвивати уяву, активізувати пізнавальну діяльність учнів;

                  

                 виховна – виховувати  мовне чуття, увагу до слова, високу культуру мовлення, любов до рідної землі,усвідомлення важливості вивчення рідної мови,виховувати бажання вчитися.

Учні знатимуть: які є групи слів за значенням,що таке синоніми,як вони утворюють синонімічні ряди,яке значення мають синоніми для мови.

 

Методи  і прийоми: розповідь учителя, система тренувальних вправ,робота з підручником,інтелектуальна розминка, вибірковий диктант,робота з таблицею,опорно-сигнальною схемою.

 

Обладнання : підручник,роздавальний матеріал,  таблиці.

Міжпредметні звязки: українська література.

Внутрішньопредметні звязки:  Культура мовлення і стилістика. Уживання слів відповідно до їх значення. Доречне використання лексичних повторів і синонімів як засобу зв’язку речень у тексті, а також синонімів для уникнення невиправданих повторів слів. Текст( риторичний аспект). Розвиток умінь увиразнювати мовне оформлення висловлювання.

Використана література:

  1. Коцюбинська Н.М., Українська мова: Фонетика. Лексика. Будова слова. Словотвір. Морфологія. Синтаксис. / Коцюбинська  Н.М. ,Коцюбинська А.І.  – Х . : Країна мрій, 2002. – С. 11
  2. Програма для ЗНЗ. Українська мова . 5-12 класи/ за ред. Л.В. Скуратівського. – К. : Ірпінь, 2005.
  3. Словник синонімів української мови /[автор.-уклад.  Полюга Л.М]. – К.: Довіра, 2006. – 477 с.

                                  Часова схема уроку:

  1. Організаційний момент – 2 хв.
  2. Актуалізація опорних знань і вмінь – 5 хв.
  3. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів – 2 хв.
  4. Виклад нового матеріалу  - 19 хв.
  5. Систематизація та закріплення вивченого – 12 хв.
  6. Підсумок уроку. Оцінювання. Інструктаж до виконання домашнього завдання – 5 хв.

 

 

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Привітання вчителя.

Стали, дітки, всі рівненько,

Усміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

 

  1. Актуалізація опорних знань і вмінь.
  1. Інтелектуальна розминка
  2.  
  • Що  таке  лексика ?
  • Що  таке  лексикологія ?
  • Що  таке  лексичне  значення  слова ?
  • Що таке граматичне значення слова?

Учні :

Лексика  -  словниковий  склад мови,сукупність усіх слів, що вживаються у мові.

Лексикологія  - наука, що вивчає словниковий склад мови: значення слів,їх походження та вживання.

Лексичне значення слова – його індивідуальний зміст, який виявляється у відношенні кожного окремого слова до певного факту дійсності.

Граматичне значення слова -  абстрактне значення слова,що супроводжує його лексичне і виражає різні відношення у словосполученні і реченні.

 

  1. Практична робота біля дошки та в зошитах.

 

 

  •  

Згрупуйте  слова  за  значеннями :

  • назви  предметів;
  • ознаки  предметів;
  • дія  предмета ;
  • ознака  дії , іншої  ознаки;
  • кількість  предметів, порядок при лічбі вказує  на  предмет, ознаку, кількість, але не називає  їх.

 

Дерево, п’ять, він, весело, високий, співати, ми, фарбувати,  восени, пісня, червоний, третій.

Зробіть  висновок

 

Учні :

Назви предметів: дерево,пісня.

Ознаки предметів: високий, червоний

Дія предмета: співати, фарбувати.

Ознака дії, іншої ознаки: весело, восени.

Кількість  предметів, порядок при лічбі вказує  на  предмет, ознаку, кількість, але не називає  їх: п’ять,він, ми,третій.

 

Висновок. Отже, слова об’єднуються в групи, залежно від того яке граматичне та лексичне значення вони мають.

 

 

  1. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

 

     Учитель:

Сьогоднішній урок буде присвячений темі «Групи слів за значенням. Синоніми». Наприкінці уроку  ви будете знати,які бувають групи слів за значенням,що таке синоніми, яке їх значення у мові і мовленні. Ви навчитеся оперувати синонімічною базою української мови і вдало використовувати її у своєму мовленні. Сподіваюся, що всі ви отримаєте задоволення від уроку, вкотре переконаєтеся, що ви багато знаєте і вмієте. Бажаю вам успіхів!

  1. . Виклад нового матеріалу

 

  1. Учитель:
  2. іти, сьогодні ми познайомимося  з основними групами слів за значенням: синонімами, антонімами та омонімами. Для цього розглянемо таблицю.

 

Група слів

  •  
  •  
  1. Синоніми

слова, що мають різне звучання, але однакове чи подібне значення

Пахучий, запашний,ароматний,духмяний

  1. Антоніми

слова з протилежним лексичним значенням

Високий – низький ;

початок – кінець .

 

  1. Омоніми

слова однакові за звучанням і написанням, але зовсім різні за лексичним значенням

Гриф – гриф ;

кран – кран ;

ніс – ніс .

 

2.Учитель:  а зараз спробуємо відгадати загадки:

 

  • Три брати жили на світі,

         Був один з них працьовитий,

         Ну а другий хвальковитий,

Третій був ледачий дуже.

Слухай казку про них, друже.

День і ніч брати сварились

І ніколи не мирились.

Все, що перший будував,

Другий миттю руйнував.

Той мовчить, а той кричить,

Той хоробрий і правдивий,

Той брехливий, полохливий.

Дуже горді й незалежні,

Абсолютно протилежні.

У мові вони живуть,

Їх… (антонімами) звуть.

 

  • Хто порівнятися може зі мною:

Я і прекрасний, чарівний, казковий,

Роблю все скоро, швидко, раптово.

Є в мене хата, будинок і дім

І звуть мене… (синонім).

 

  • Розрізняти нас не кожен може –

Звуки всі і наголос в нас той же,

А приглянься: як поміж братами,

Є відмінність і між нами. (омоніми)

 

 

  1. Учитель:

      У нашому мовленні часто зустрічаються слова, які є однаковими за значенням, але в той же час мають певні відтінки в значеннях. Такі слова ми називаємо синонімами. Виникнення синонімів пов’язане зі здатністю людини пізнавати об’єктивну дійсність. Значення синонімів у спілкуванні виняткове: це і точність висвітлення об’єктивної дійсності, і глибина знань людини. Два або кілька синонімів утворюють синонімічний ряд. Синоніми допомагають точніше висловлювати думку, уникнути повторення однакових або співзвучних слів

     Синоніми це могутня зброя кожної інтелектуально розвиненої особистості, яка вміє чітко, зрозуміло  і яскраво висвітлювати свої думки.

     Українська мова  дуже багата на синоніми, і це дає можливість кожному відшукати точне, дотепне, образне слово для правильного, яскравого висвітлення думки. Володіння синонімічним багатством є показником високої культури мови.

 

 

  1.   А зараз давайте разом переглянемо  параграф підручника (робота з підручником).

Виконаємо вправу 369, ст. 157.

 

  1. Систематизація та закріплення вивченого

 

Учитель: Ми щойно розглянули теоретичний матеріал, а тепер спробуємо застосувати теорію на практиці.

  1. Робота в парах зі словниками.

Підібрати синоніми до слів: урочистий, ходити, ніжний, розумний, сміливий.

 

Урочистий - (пов'язаний з торжествами) святковий, тріумфальний, парадний, (про стиль, мову) піднесений, високий, патетичний, помпезний.

Ходити - (переміщатися ногами) походжати, (невизначено) бродити, блукати, (без окресленого напрямку) сновигати, (шукаючи чогось) никати, мишкувати, (повільними дрібними кроками) дибати

Ніжний - (приємний для сприймання) ласкавий, лагідний, (у стосунках) м'який, (запах) тонкий, (на вигляд, дотик) оксамитовий, бархатистий, шовковистий.

Розумний - (з розумом) мудрий, розважливий, розсудливий, тверезий.

Сміливий - (відважне здійснення різних вчинків) відважний, мужній, хоробрий, відчайдушний, зухвалий.

 

  1. Вибірковий диктант. Випишіть синоніми. Якими частинами мови вони є?

         Балакала,  говорила  сiм мiшкiв гречаного Гаврила.  Косо, криво,  аби  живо.  Чоловiка тихого й смирного i кури не клюють. Вище голови не стрибнеш i не пiдскочиш.

Народна творчість

Балакала,говорила – дієслова;

Косо,криво – прислівники ;

Тихого, смирного – прикметники;

Стрибнеш, підскочиш – дієслова .

 

  1. До поданих словосполучень дібрати синоніми

свіжий хліб

м’який

свіжа газета

сьогоднішня

свіжа риба

жива

свіжі огірки

зелені

свіжа сорочка

чиста

свіже обличчя

бадьоре

 

 

  1. Підсумок уроку. Оцінювання. Інструктаж до виконання домашнього завдання

 

 

Учитель: Сьогодні ми з вами дуже добре попрацювали. Урок був дуже плідним. Ви збагатили свої знання у галузі лексикології. Тепер ви знаєте, які ж бувають групи слів за значенням,  що таке синоніми і як вони утворюють синонімічні ряди. А для того, щоб закріпити свої знання, ви маєте виконати домашнє завдання.

Домашнє завдання:

  1. Вивчити теоретичний матеріал підручника(параграф  ).
  2. Виконати вправу 377, ст. 159.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Мої файли | Додав: inna
Переглядів: 259 | Завантажень: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar