Головна » Файли » Мої файли

Розробка уроку, 9 клас
[ Викачати з сервера (580.0 Kb) ] 10.01.2017, 22:02

 

Тема. Смислові зв’язки між частинами складносурядного речення. Розділові знаки між ними.

Лексична тема: «Я і ми (людина, народ, людство)».

Мета:

навчальна – ознайомити зі смисловими зв’язками, які бувають між частинами складносурядних речень, закріпити вивчене про складносурядне речення: його будову та засоби зв’язку, навчити знаходити складносурядні речення в тексті, пояснити правила вживання розділових знаків між частинами складносурядного речення;

розвивальна – розвивати увагу, логічне мислення, усне і писемне мовлення, формувати пунктуаційну грамотність;

виховна – виховувати естетичний смак, любов до рідної природи.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Методи і прийоми:

методи: усний виклад учителем матеріалу,спостереження над мовою учнів, метод вправ (за О.Біляєвим );

прийоми: пояснення, поширення речень (творчий диктант),конструювання речень, пояснювальний диктант, робота з картками.

Міжпредметні зв’язки: українська література.

Внутрішньопредметні зв’язки:  Лексикологія і фразеологія. Засвоєння фразеологізмів, крилатих висловів, що мають будову складносурядних речень

Обладнання уроку:

унаочнення: таблиця «Смислові зв’язки у складносурядному реченні», роздавальний матеріал (картки з індивідуальними завданнями для учнів), картинка «Осінній пейзаж»;

засоби навчання: підручник, посібник (Коцюбинська Н.М., Українська мова: Фонетика. Лексика. Будова слова. Словотвір. Морфологія. Синтаксис. / Коцюбинська  Н.М. ,Коцюбинська А.І.  – Х . : Країна мрій, 2002. – 72 с.), словник (Словничок труднощів української мови [ авт.-уклад. О.В. Підгайна]. – Х.: Країна мрій, 2007. – 160 с.)

Використана література:

  1. Глазова О.П. Рідна мова. 9 клас: Плани-конспекти уроків/ Глазова О.П. – Х. : Веста: Видавництво « Ранок», 2004. – С. 38-49.
  2. Коцюбинська Н.М., Українська мова: Фонетика. Лексика. Будова слова. Словотвір. Морфологія. Синтаксис. / Коцюбинська  Н.М. ,Коцюбинська А.І.  – Х . : Країна мрій, 2002. – С. 63
  3. Програма для ЗНЗ. Українська мова . 5-12 класи/ за ред. Л.В. Скуратівського. – К. : Ірпінь, 2005.
  4. Словничок труднощів української мови [ авт.-уклад. О.В. Підгайна]. – Х.: Країна мрій, 2007. – 160 с.
  5. Шульжук К.Ф. Синтаксис української мови: підручник /  К.Ф. Шульжук. – 2-ге вид, доп. – К .: ВЦ «Академія»,2010. – С . 232 – 245.

План уроку

  1. Організаційний момент (0.5 – 1 хв.);
  2. Актуалізація опорних знань і вмінь (5 хв.);
  3. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів (2 хв.);
  4. Виклад нового матеріалу   (19 хв.);
  5. Систематизація та закріплення вивченого (12 хв.);
  6. Підсумок уроку. Оцінювання. Інструктаж до виконання домашнього завдання  (5 хв.).

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація опорних знань і умінь.
  • Бліц-опитування (індивідуальні запитання учням)
  • Які речення називаються складними?(Складними називаються речення, які складаються із двох або більше простих речень, об’єднаних в одне ціле за змістом і граматичною).
  • Які речення називаються ССР?(Складносурядне речення – це складне речення, у якому два або більше простих речень поєднуються сурядним зв’язком і синтаксично не залежать одне від одного ).
  • Які сполучники вживаються для об’єднання простих речень у ССР?( Для об’єднання простих речень у ССР вживаються єднальні, протиставні та розділові сполучники).
  • Як поєднуються частини ССР? ( Частини ССР поєднуються рівноправно, синтаксично незалежно одне від одного).
  • Учитель: діти, зверніть, будь ласка, увагу на картину, на це прекрасне зображення осіннього пейзажу. Коротко опишіть зображення, використовуючи ССР.

 

 

 

3.Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

   Учитель.

Ми продовжуємо вивчати складносурядні речення, і тема сьогоднішнього уроку «Смислові зв’язки між частинами складносурядного речення. Розділові знаки між ними» покликана поголибити знання із синтаксису української мови і розвинути уміння цілісно і зв’язно будувати своє висловлювання, використовуючи ССР.

4.Виклад нового матеріалу.

   Пояснення вчителя:

Відповідно до того, який тип сполучників уживається, у складносурядному реченні виділяються такі види смислових зв’язків: (робота з таблицею «Смислові зв’язки у складносурядному реченні»)

  •  

Смислові зв’язки

  •  
  •  
  1. Єднальні
  1. одночасність;
  2. послідовність;
  3. причинно- наслідкові

і(й), та, ні…ні

і(й), та

  1.  

За обрій падають комети, гнуться білі очерети, і грози співають.

Хтось шарпнув за двері і вони відчинилися навстіж.

Дихнув вітерець – і ожив стародавній той город.

  1. Протиставні
  1. протиставленя;
  2. зіставлення

але, та, проте, зате,однак

  •  

Чорні хмари нависли над полем, однак дощу не було.

На клумбах горіли маки, а ранні левкої ще тільки розпускались.

  1. Розділові
  1.  перелік фактів, що взаємно виключаються ;
  2. перелік фактів, що чергуються

або, чи

 

 

 

 

  •  

не то… не то

Або не сокіл я. або спалила мені неволя крила.(Леся Українка)

То сонце прогляне з-за хмари, то знову насяде туман.

Для того, щоб засвоїти смислові зв’язки у ССР, потрібно обов’язково знати правила вживання розділових знаків у таких реченнях. У цьому нам допоможе дуже легкий алгоритм ( вчитель зображує на дошці, учні записують у зошити)

 

  ̶  якщо є спільне для обох частин речення слово

КОМА =

                + всі інші випадки

ТИРЕ = + якщо сполучник і,та виражають різке протиставлення або                швидку зміну подій

КРАПКА З КОМОЮ = + якщо частини, об’єднані сполучником а, але, проте, все ж, однак, дуже поширені, далекі за змістом

Наприклад: Вдалині хиталися дерева і синів задуманий прибій.

Чи сонце за хмару зайшло, чи вітер із поля повіяв.

Дмухнув вітер над ставом – і сліду не стало.

  • ’янкий соковитий дух ішов від живої розпаленої землі; а високо над вигоном уже перелітали на північ ключами птиці, дзвінкоголосі, чуйні, весняні (О.Гончар).

5.Систематизація і закріплення вивченого

Творчий диктант

Завдання: поширити прості речення, утворюючи ССР, визначити тип смислових відношень у  реченнях

  1. Пройшло тепле лагідне літо…,( і на зміну йому прийшла золотава красуня-осінь). Послідовність.
  2. Листя на деревах пожовтіло…, (але червонуватий відблиск ще відбивається на них). Протиставлення.
  3. У повітрі відчувається прохолода…,(проте сонечко ще намагається зігріти нас своїм теплом). Протиставлення.
  4. Птахи відлітають у теплі краї…,(і журливий настрій проймає душу). Причинно-наслідкові.

 Вправа-конструктор

 Завдання: за поданими схемами скласти речення, визначити смислові зв’язки в них (схеми зображуються вчителем на дошці).

  1. [   ], але [   ].
  2. [   ], і [   ], однак [   ].
  3. Чи [   ], чи [   ].

1.За морем тепліше, але дома миліше(протиставлення).

2.Хтось шарпнув двері, і вони відчинилися навстіж, однак ніхто до господи не зайшов (послідовність, протиставлення).

3.Чи сонце за хмару зайшло, чи вітер із поля повіяв (одночасність).

Пояснювальний диктант

Завдання: записати речення, довести, що вони складносурядні. Підкреслити члени речення, вказати слова, що за змістом стосуються обох частин. Пояснити вживання і невживання коми між частинами складносурядних речень.

  1. За тополями сонце встає і зозуля кує правічна (І.Переломов).
  2. За стіною стогоне завірюха і хилить голову засніжена сосна (Д.Фальківський).
  3. Не цвітуть квітки зимою і дерева не шумлять (Олександр Олесь).
  4. Осіннє сонце блиснуло на мить, і тільки срібна паморозь димить (І.Гнатюк).
  5. Вже димаріє дальня даль і небо домнами палає (В.Сосюра).
  6. Завмирає, замовкає моя золоточола діброва, і задумливі шати ії вже лежать на землі (Н.Гілевич).
  7. Теплий день розхлюпує блакить, і ластівки купаються в промінні (О.Ісаченко).

Індивідуальні завдання для учнів (робота з роздавальним матеріалом)

 

Картка 1

Переписати речення, розставляючи пропущені розділові знаки ( подаю без вилучення). В останньому реченні підкреслити члени речення.

 

Довкола у природі все дрімало і рання мла стелилась по землі (О.Маковей). Вже останнії айстри опадали багряно, а тебе все чекають і вечір, і ранок. Одцвітає черемха і бузок одцвітає (М.Лазарко). Нехай жовтіє лист і срібло криє скроні (В.Сосюра). Вже підсніжник розцвів і сон-трава зацвітає (Є.Гуцало). Шепче щось берізка в дуба на плечі, і вітер вербам коси ніжно розплітає, і спадають роси – зоряні дощі (С.Жадан).

 

 

 

 

Картка 2

 

Переписати речення, розставляючи пропущені розділові знаки ( подаю без вилучення). В останньому реченні підкреслити члени речення.

 

Всі чекають, чекають свят, а життя багате на будні (М.Волощук). Я тулитиму слово до слова, і проллється сердечна розмова (І.Кучмай). Летять літа, як щире слово, а в клопотах згоряють дні (Л.Павлів). Мати вносить сорочину, а мережка ж – як вогонь! (Б.Олійник). Там моїх братів лилася кров і сльози матерів квітчали сон синовнім домовинам (М.Рильський).

 

5. Підсумок уроку. Оцінювання. Інструктаж до виконання домашнього завдання

 

 

Учитель.

 Сьогодні ми з вами дуже добре попрацювали. Ви ознайомилися із смисловими відношеннями, які бувають між частинами складносурядних речень, і розділовими знаками між ними. А для того, щоб закріпити свої знання, ви маєте виконати домашнє завдання.

Домашнє завдання:

  1. Виконайте вправу 94(на повторення), ст. 62.

Запишіть, знявши риску і розкривши дужки.

Безсніжка, піщана, навіть, волонтер, біженці, громадські організації, найдешевші сектори, фанрух, мікрорайон, спеціальна символіка, атрибутика, фангрупа, з-за, агресія, декламація, пасажири-зайці, Ізраїль.

  1. Скласти або виписати з художньої літератури 5 складносурядних речень, підкреслити в кожному граматичні основи, визначити смислові зв’язки, пояснити розділові знаки.

 Оцінювання досягнень учнів

Категорія: Мої файли | Додав: inna
Переглядів: 605 | Завантажень: 4 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar